Одночасно з розвитком хімічного чищення як галузі, отримали розвиток ідеї виведення плям, які не вдається видалити при звичайній процедурі очищення зануренням у розчинник, для чого стали застосовувати різноманітні хімічні реактиви та особливі методи обробки.
Певною мірою такий підхід зберігся і досі, але з деякими застереженнями. Сучасні синтетичні миючі засоби (СМС, пральні порошки, гелі для прання) стали дуже ефективними і навчилися поєднувати в собі як властивості мила, так і властивості засобів для виведення плям, у свою чергу, забарвлення тканин стало більш стійким, та й самі тканини, у своїй більшості, стали більш стійкими до мокрих видів обробки.
Однак, і по сьогодні для видалення найбільш стійких забруднень застосовують саме спеціалізовані засоби для виведення плям.
Плямовивідники для прання
Так, для прання в побуті знайшли широке застосування кисневі засоби для виведення плям – рідкі на основі перекису водню і порошкові на основі перекисних солей (персолі) – перкарбонату або перборату натрію. Все ще використовується для прання розчин гіпохлориту (препарат “Білізна”), за своєю суттю – теж засіб для виведення плям.
Такі засоби для виведення плям, як правило, використовуються на одному з етапів прання в якості підсилювачів або використовуються для приготування розчину в якому вироби замочують перед пранням.
Плямовивідники у хімчистці
У хімчистці та мобільній хімчистці застосовують значно більшу різноманітність засобів для виведення плям. Саме тому, наводячи приклад класифікації, я послався саме на професійне середовище. І застосовують їх інакше, ніж при пранні.
Якщо не вважати процеси аквачистки, які являють собою полегшений і багаторазово більш делікатний варіант процесу прання, то при інших процесах хімчистки засоби для виведення плям використовуються окремо, локально, для точкового видалення плям.
Як правило, така робота проводиться за схемою: нанесення засобу для виведення плям – видалення розчиненого забруднення – промивка – висушування. А вже очищений від плям виріб чиститься повністю.